Česká violistka 

                                JITKA HOSPROVÁ

MgA. JITKA HOSPROVÁ - VIOLA

symbolizuje současné dynamické ztvárnění klasické hudby. Její vášeň pro violu přiměje publikum, aby si všimlo tohoto přehlíženého nástroje, prozkoumalo fascinující violovou literaturu a inspiruje skladatele, aby psali nová hudební díla.

Jitka studovala na konzervatoři v Plzni a absolvovala Vysokou školu múzických umění v Praze pod vedením doc. Jan Pěruška. Po ukončení studia vzala hru na violu k dokonalosti díky vedení italské violy virtuos Luigi Alberto Bianchi. Během studií získala Jitka cenné mezinárodní zkušenosti a získala několik významných ocenění jako sólistka i jako hráčka komorní hudby. Jitka, zakladatelka Bennewitzova kvarteta, pracovala pod vedením několika světově proslulých kvartetů - Amadeusovo kvarteto, Alban Bergovo kvarteto, Smetanovo kvarteto a další. V roce 1999 završila spolupráci s CD natočeným ve spolupráci s kvartety L. Janáčka, H. Krásy a Pavla Haase. Díky svým kvalitám komorní hudby se stává častým hostem předních českých kvartet - Janáčkovo kvarteto, Wihanovo kvarteto, Martinůovo kvarteto, Epoque Quartet, Apollonovo kvarteto. Společně s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburskou flétnistkou Carlo Jans založila v roce 2005 triumf Bohemia Luxembourg, koncertovala po celé Evropě a vydala 2 CD. Jitka v poslední době rozšířila nabídku svých projektů komorní hudby, počínaje Grand Duo s italským houslistkou Mauriziem Sciarettou a Pragartským triem s mezzosopránem Evou Garajovou a klavíristkou Ivo Kahánek.

Jitka vystoupila na desítkách nahrávek a živých koncertů pro české a francouzské rozhlasové vysílání. Mnoho violových skladeb hrála v české nebo světové premiéře. Skladby Zdeněk Lukáš, Jiří Teml, Josef Vejvoda, Emil Viklický, Lukáš Hurník, Eduard Douša, Adam Skoumal, Tomaž Svete a Gillaume Connesson jí věnovali své skladby. Jitka vydává CD na Supraphon, Arco Diva a Multisonic.

Hraje na český nástroj, model Amati 1615, Petra Zdražila z roku 2012.